Реєстрація торговельної марки

post thumbnail

Обов’язкова умова для реєстрації домену в зоні .UA – найбільш статусного в Україні – мати торговельну марку на певне літерно-циферне найменування, яке буде відображено в імені вашого домену.*

*Якщо торгова марка міжнародна, але її дія поширюється на територію України, ви маєте право зареєструвати домен в зоні .UA.

Тому, якщо ви хочете показати високий статус, отримавши максимальну довіру клієнтів, зареєструйте торгову марку і доменне ім’я в зоні .UA. Насправді, призначення торгової марки або, в офіційній термінології, знаку для товарів та послуг, набагато ширше, ніж можливість реєстрації доменного імені. Торгова марка вам, як її власникові, дає ексклюзивне право на використання символіки бренду: ніхто не зможе нею скористатися, окрім вас.

Отже, давайте детальніше розберемось, що таке торговельна марка і як виглядає процедура реєстрації торговельної марки в Україні.

Що таке торговельна марка?

Торговельна марка – позначення, що виділяє товари і послуги серед сторонніх або аналогічних на ринку. Об’єктом ТМ може бути будь-яка з доступних комбінацій або позначень, що не значаться в базі зареєстрованих. Для створення знаку товарів та послуг можна використовувати літери, цифри, зображення і колірну гаму у різних комбінаціях.

Право власності затверджується владою країни – у підсумку ви отримуєте охоронний документ, що видається від імені держави уповноваженим на це органом.

Захист торговельної марки поширюється лише на той клас товарів і послуг, для яких була проведена реєстрація. На сьогодні існує 45 класів, перерахованих в Міжнародному класифікаторі товарів та послуг (МКТП). Зареєструвати ТМ можна в одному або ж в декількох відповідних для неї класах..

Хто має право оформити і отримати реєстрацію ТМ і які знаки можна зареєструвати?

Право на реєстрацію ТМ на території України мають фізичні та юридичні особи, співтовариства і їх правонаслідувачі.

Також варто звернути увагу, що в якості торговельної марки не можуть використовуватись слова, які є загальновживаними термінами для товарів і послуг певного виду – “телевізор”, “цукерка” і так далі. Ще одне обмеження – ваш знак не має вводити покупців в оману стосовно якості товарів та послуг, що надаються, наприклад “найсмачніший хліб”. Не можна отримати торговельну марку, що співпадає або є схожою на назву відомого світового бренду, навіть якщо він не присутній на ринку України. Наприклад «Adibas».

Також неможливо отримати реєстрацію ТМ на знаки, що співпадають з державною символікою будь-якої країни, назвами та абревіатурами міждержавних установ, зображеннями їх гербів і друку.

Обираючи символіку (назва, логотип) вашої ТМ, необхідно перевірити чи не зареєстрована така ж або схожа ТМ. Якщо ж уповноважений орган виявить, що у цьому класі товарів та послуг уже зареєстрований схожий товарний знак, то, скоріш за все, вам буде відмовлено в реєстрації ТМ без повернення сплачених мит. У разі, коли схожа ТМ зареєстрована, але в іншому класі товарів та послуг, ви маєте право на реєстрацію, проте зареєструвати такий домен в зоні .UA зможете вже не тільки ви. Перевірити наявність в реєстрі схожих знаків можна за посиланням.

Якщо метою реєстрації торговельної марки є отримання права на реєстрацію доменного імені в національній зоні .UA, тоді вам потрібно враховувати це при подачі заявки. Ваш знак для товарів і послуг повинен містити лише ті символи, які ви хочете бачити в доменному імені. Власне ім’я домену .UA обов’язково повинно складатися з того слова чи слів, які ви подаєте на реєстрацію в якості торговельної марки, враховуючи офіційні правила транслітерації.

Наприклад, з найменуванням «ТОВ Агросільпром» можна зареєструвати доменні імена tovagrosilprom.ua або tov-agrosilprom.ua, але не agrosilprom.ua. Для реєстрації домену agrosilprom.ua потрібно подавати на реєстрацію найменування «Агросільпром». Повний перелік варіантів імен домену можна знайти на сторінці транслітерації. А щодо розгорнутого регламенту реєстрації доменного імені в зоні .UA, то він знаходиться за цим посиланням.

Документи, необхідні для реєстрації торговельного знаку

Для реєстрації ТМ вам потрібно заповнити паперову або електронну заяву, сплатити мито та очікувати рішення уповноваженого органу. В разі паперової заяви вам потрібно завантажити бланк за посиланням, роздрукувати його, заповнити вашими даними та надіслати на адресою:

Державне підприємство “Український інститут інтелектуальної власності” (Укрпатент)
Адреса: вул. Глазунова, 1, Kиїв-42, 01601

Якщо ж ви бажаєте подати заяву в електронному вигляді, тоді вам необхідно зареєструватися на сайті та заповнити форму в електронному вигляді, вона аналогічна паперовій. Наступним кроком буде підписання файлу із зображенням вашого знаку спеціальним електронним ключем, який можна отримати тут.

Процедура і термін реєстрації торговельної марки

Отже, ви створили заяву. Через деякий час на вашу електронну адресу надійде повідомлення з призначеною датою подачі і запитом на сплату мита за реєстрацію ТМ. Державний збір за подання заявки на реєстрацію торговельної марки та проведення експертизи за одним класом МКТП (для фізичної чи юридичної особи) – 4000* грн.

Далі ваша заявка повинна пройти формальну експертизу, яка перевіряє її відповідність вимогам закону. Варто звернути увагу на те, що комісія може вимагати внесення змін до заявки або подати запит на додаткову інформацію. Відреагувати на ці вимоги можна протягом 2 місяців.

Наступний етап – це кваліфікаційна експертиза, яка перевіряє схожість вашої ТМ з тими, що вже наявні у реєстрі.

Якщо рішення комісії буде на вашу користь, то протягом 3-х місяців ви отримаєте сповіщення. Держмито за публікацію про видачу свідоцтва на торговельну марку у чорно-білому зображенні становить 600* грн. За видачу охоронного свідоцтва доведеться заплатити ще 85* грн. Свідоцтво дійсне 10 років з моменту подачі заявки, вартість продовження (на 10 років) складає 12000* грн. За 6 місяців до закінчення терміну дії можна приступати до процедури продовження.

Таким чином, процедура реєстрації ТМ займає від 15 місяців з моменту подачі заявки. Якщо ж ви хочете прискорити процес, то сума державного збору підніметься до 9220* грн. В такому випадку обробка заявки займе від 6 місяців.

*Ціни актуальні станом на березень 2023 року. Вони можуть коригуватись та змінюватись державними органами.

На завершення

Підсумовуючи усе вищесказане, можна виділити наступні переваги реєстрації торгової марки:

  • захищає законом вашу продукцію, логотип та слоган від плагіату;
  • надає право стягувати з порушників штрафи та компенсації, притягувати їх до кримінальної відповідальності;
  • надає особове право на вживання торговельного знаку відносно послуг або товарів, для яких проводилася реєстрація;
  • надає право на реєстрацію домену в зоні .UA, яка є найпрестижнішою в Україні;
  • власник зареєстрованої торгової марки має можливість надавати права на її використання за обумовленим договором, отримуючи додатковий прибуток.

Telegram Hostpro

Наш телеграм

з важливими анонсами, розіграшами й мемами

Приєднатися

Можливо, вас зацікавить

Процедура замовлення та реєстрації домену .COM

Процедура замовлення та реєстрації домену .COM

У цій статті ви знайдете покрокову інструкцію з реєстрації домену .COM. Процес не займе...

Ruslan Holovatiuk | Оновлено: 24.12.2024

Що таке домен

Що таке домен

Домен (Domain name) - унікальний буквено-цифровий набір символів, що визначає сайт в пошукових системах...

Viktoriya Mazur | Оновлено: 17.06.2024

Що таке дзеркальні домени?

Що таке дзеркальні домени?

Дзеркальні домени – пари (групи) українських доменних зон на кшталт .KYIV.UA та .KIEV.UA. Під...

Diana Honcharenko | Оновлено: 29.09.2023

Як користуватися послугою backorder доменів?

Як користуватися послугою backorder доменів?

Відтепер клієнти HostPro мають можливість перехоплювати бажані домени, щойно вони будуть звільнені. Бекордер доменів...

Diana Honcharenko | Оновлено: 05.09.2023