Інтелектуальна власність домену
Щоб розібратись в тому, що таке інтелектуальна власність домену, потрібно спочатку зʼясувати, що являє собою інтелектуальна власність в цілому. Поняття дуже широке, але в загальному сенсі – це особисті права автора на результат його власної інтелектуальної діяльності: комбінації слів, ідей, схем, алгоритмів, структур, рішень, іменувань і так далі. Інтелектуальну власність можливо закріпити на законодавчому рівні. Завдяки цьому подальше використання придуманого або розробленого буде можливо тільки з дозволу самих авторів. Це називають авторським правом.
У веб-світі права на інтелектуальну власність стали більш актуальні, ніж у повсякденному житті. Якщо зупиняти створення різної продукції, яка порушує авторське право ще можна, то контролювати увесь інтернет-простір дуже складно. Раз у раз відбувається різного роду плагіат, створення подібних ідей, використання чужих мелодій, запозичення рішень. Це стосується усіх сфер, включаючи і доменні імена. При реєстрації доменного імені, якщо воно не порушує вже існуюче авторське право будь-якої компанії або фізичної особи, новий домен стає об’єктом авторського права. Юридично це схоже з правом на товарний знак (ТМ).
Різниця полягає в тому, що ТМ реєструється в певній країні і діє на певну групу товарів. Домен же працює по всій земній кулі, оскільки розміщений за посиланням сайт може включати інформацію про компанію або фізичну особу, а не тільки дані про певну продукцію. Ви повинні знати, як працює інтелектуальна власність домену перед його реєстрацію. Так, у разі чого, ви будете мати змогу захистити свої права на нього.
Доменне ім’я – об’єкт інтелектуальної власності
Домен – це відображення фізичної особи або компанії, якій належить ім’я. Створення правильного, лаконічного і вдалого домену може зайняти чимало фантазії. Він повинен бути короткий та читабельний, і в той же час відображати ціль та назву сайту. Дуже важливо створити ім’я, яке буде індивідуалізувати сферу діяльності і виділяти його зі списку схожих ресурсів.
Може бути так, що доменне імʼя порушує авторські права іншої особи. Наприклад, якщо написання домену повністю або частково співпадає з написання торгової марки чи бренду. Таке питання може бути врегульоване відповідно до політики вирішення доменних спорів або в судовому порядку.
Щоб підтвердити авторське право, доменне ім’я повинне відповідати наступним пунктам:
- домен повинен бути зареєстрований на ім’я реальної людини, яка зможе підтвердити це документально;
- комбінація слів і / або цифр в домені – унікальна;
- у власника є відповідний договір про право на адресу (за бажанням клієнта, нашою компанією видається сертифікат на фірмовому бланку з мокрою печаткою, який підтверджує реєстрацію домену);
- нікому іншому, крім як єдиному власникові, не передавалося право користування доменом;
- зареєстрований домен має ринкову вартість, яку сплатив власник і має на це відповідні чеки / квитанції.
Оформлений договір між реєстратором та компанією, яка реєструє домен, може в подальшому використовуватися власником для захисту своїх прав на домен.
Домен – ваша власність на оплачений період. Як відомо, у кожного доменного імені є термін реєстрації – від 1 року і більше. Деякі домени можуть реєструватися до 10 років. Якщо по закінченню терміну реєстрації домен не буде продовжений, він перейде в статус Redemption Period. Уже після цього – у вільний доступ. Не продовживши домен, ви втратите всі права на нього. Це як інтелектуальні права, так і юридичні. А отже, доменне ім’я стане доступним для всіх охочих. Детальніше про терміни життя доменів можна дізнатися з нашої статті про період життя доменів.
На завершення
Знаючи свої права, ви з легкістю зможете захистити доменне ім’я і своє право на нього. Головне – реєструйте домени у перевірених постачальників послуг. Так з юридичної точки зору ви завжди зможете отримати потрібні документи від свого реєстратора. Зокрема, документи, що підтверджують права власності на домен.
На нашому сайті ви можете знайти домен на будь-який смак. Також ви маєте змогу перевірити вільний він наразі чи ні. Якщо вам потрібна допомога з реєстрацією чи продовження домену – сміливо звертайтесь до нашої техпідтримки. Ми проконсультуємо вас по всіх питаннях.
Можливо, вас зацікавить
У цій статті розповімо, як перенести домен в українській зоні на обслуговування в HostPro....
Якщо ви вирішили змінити реєстратора, який обслуговуватиме доменне ім’я вашого сайту, то вам потрібно...
SEO-фахівці регулярно використовують термін «авторитетність сайту / домену». При цьому майже 70% з них...
Наш телеграм
з важливими анонсами, розіграшами й мемами
Приєднатися