CentOS vs Ubuntu: вибираємо кращу ОС для сервера

Сьогодні ми порівняємо найбільш популярні дистрибутиви Linux: CentOS vs Ubuntu. Розберемо різницю між ними, їх функції, переваги та недоліки. Зрозуміємо чим обумовлена ​​їх популярність. І дамо відповідь на питання: “Що вибрати CentOS або Ubuntu?”.

CentOS що це: переваги та недоліки

У 2004 році компанія Red Hat злила в вільний доступ для спільнот вихідний код системи Red Hat Enterprise Linux (RHEL) та дозволила абсолютно легально його використовувати. На базі цього коду з’явилася друга за популярністю ОС — CentOS (Community ENTerprise Operating System), основною відмінністю якої була відсутність підтримки Red Hat.

CentOS — безкоштовна, стабільна і повноцінна версія RHELa.

Які переваги має дистрибутив?

 • Безпека і стабільність — нові версії випускаються кожні 2 роки й постійно оновлюються, а підтримка серверної версії становить 10 років.
 • Більшу частину платного функціонала Red Hat Enterprise Linux ви можете отримати тут безкоштовно.
 • Широка спільнота, підтримка великої кількості мов.
 • Легкість обслуговування.
 • CentOS сумісна з панелями управління веб-хостингом, такими як cPanel, ISP Manager і DIrectAdmin.

З недоліків можна виділити наступні:

 • Потребує вивчення, для новачків в порівнянні з Ubuntu буде складнішим.
 • Документація здебільшого англійською, для роботи з якою також потрібні базові знання.

Що таке Ubuntu: плюси і мінуси

Ubuntu — найбільш популярна і найпростіша в налаштуванні ОС Linux. Мабуть, перше виходить з другого.

Саме цю систему рекомендують новачкам, оскільки вона доступна і зрозуміла, має величезну спільноту і документацію (в тому числі російською). Для людей без навичок адміністрування радять саме її. Метою розробників Ubuntu є полегшення роботи та доступність, з упевненістю можна сказати, що вони справляються з поставленим завданням.

В основі Ubuntu закладена архітектура Debian. Оновлення виходять кожні два роки.

Маленькі компанії, які шукають простий і безпечний варіант вибирають Ubuntu.

Плюси:

 • Як згадувалося раніше, це проста і зрозуміла система.
 • Система Ubuntu стала першим дистрибутивом, який отримав режим LiveCD (тобто, ОС можна було подивитися і використовувати прямо з диска / флешки).
 • Завдяки своїй популярності має величезну кількість документації, велика спільнота і багато різних форумів. А також ви можете звернутися в технічну підтримку за допомогою.
 • Доступність ПО — Ubuntu має широку бібліотеку програм, в тому числі нових. У разі, якщо їх немає в репозиторії, їх можна встановлювати за допомогою PPA.

Мінуси:

 • Версія без тривалого терміну підтримки актуальна до року, після чого потрібно буде перевстановити систему для оновлення. LTS-версії актуальні приблизно 5 років, але ви отримуєте лише оновлення безпеки та оновлення ядра.
 • Ubuntu LTS стабільно працює тільки в дефолтних налаштуваннях, якщо почати налаштовувати нестандартні функції, робота моментально стане не такою приємною — з’являються баги і помилки, які ускладнюють роботу з системою.
 • Ubuntu не сумісна з cPanel (є альтернативні ISP Manager і VestaCP).

У чому відмінність Centos від Ubuntu?

Ubuntu побудована на Debian. CentOS в своїй основі має вихідний код Red Hat Enterprise Linux. Відповідно Ubuntu має свою підтримку і велику російськомовну спільноту та документацію. CentOS за цими критеріями поступається позицією.

В Ubuntu DEB-пакети ви можете завантажити через менеджер пакетів apt-get. У CentOS звантаження і установка PM-пакетів з центрального сховища відбувається командою yum.

Оскільки CentOS більш стабільний — там не так часто оновлюються пакети, але вони проходять велику і ретельну перевірку перед публічною доступністю оновлень для пакетів. Тут кожен вибирає для себе пріоритетність, що вам важливіше — стабільність і якісне ПЗ або постійні оновлення. Якщо ви з тих, хто вважає за краще постійні оновлення – вам потрібно буде їх компілити руками або чекати деякий час поки вони з’являться в репозиторіях.

Ubunta частіше випускає оновлення пакетів, але потрібно розуміти, що вони не проходять таку ж інтенсивну перевірку перед запуском як на CentOS.

У CentOS сумісність з популярними панелями (зокрема, cPanel, Webmin і DIrectAdmin), в той момент як у Ubuntu немає підтримки cPanel, але є альтернативні (ISP Manager і VestaCP).

CentOS vs Ubuntu: що вибрати

CentOS — вибір ОС для серверів і великих компаній. У разі, якщо у вас є знання про систему, CentOS однозначно має більше переваг.

Оскільки CentOS має тривалий період підтримки версій — це один з основних факторів, який беруть до уваги компанії і підприємці, вибираючи ОС під свій проєкт, тому що це є гарантом стабільності й безпеки.

У CentOS RPM-пакети оновлюються (і випускаються) не так часто, як у Ubuntu і розташовуються в репозиторії, зі стороннім програмним забезпеченням (є далеко не всі нові програми). При цьому, старі версії програм знайти простіше, та й програми краще сумісні з системою і більш стабільні. За доступності програмного забезпечення перемагає Ubuntu.

Якщо ви шанувальник постійних оновлень — обирайте Ubuntu.

Ubuntu легше і простіше в установці та налаштуванні для новачка. Якщо у вас немає базових знань і навичок — вибирайте саме цю ОС.

Ми постаралися максимально розібрати основні моменти в роботі з найбільш популярними системами. Звичайно, це невелика частина, оскільки у кожного складається своя думка, виходячи від попереднього досвіду роботи з іншими системами і в цілому від знань і специфіки проєкту під який потрібно ОС.

Природно, кінцевий вибір за вами і залежати він повинен від ваших потреб і можливостей.

А якщо у вас залишилися сумніви або потрібна допомога, звертайтеся до нашої цілодобової тех.підтримку, ми з радістю вам допоможемо.