Чому IPv6 швидший за IPv4: переваги сучасного інтернет-протоколу

Мережеві технології щодня стають дедалі швидшими та ефективнішими у передачі даних. Це цілком логічно, адже інтернет вже доступніший, зростає обсяг переданих файлів, впроваджується 5G, удосконалюється цифрова інфраструктура.
Раніше найпопулярнішою версією інтернет-протоколу була IPv4, однак поступово вона вичерпала свій ресурс, зокрема через обмежену кількість доступних IP-адрес. Це призвело до переходу на нову версію – IPv6, яку офіційно представили ще в 1998 році, але почали активно використовувати лише з 2011 року.
У цьому матеріалі ми пояснимо, чому IPv6 є швидшим й продуктивнішим рішенням для сучасних цифрових мереж. Також розповімо, які популярні сервіси вже перейшли на IPv6 і як інтегрувати його на свій сайт.
Основні відмінності між IPv6 та IPv4
IPv6 та IPv4 – це дві версії інтернет-протоколу, які суттєво відрізняються своїми функціональними можливостями. Наведемо основні з них:
Адресація. IPv4 має 32-бітову адресу, яка передбачає близько 4,3 мільярда варіантів цифрових адрес. Однак ця кількість обмежена і спричиняє дефіцит IP-адрес через стрімке зростання кількості інтернет-пристроїв й розвитку цифрових технологій. Натомість IPv6 використовує 128-бітний адресний простір, що забезпечує 2 в степені 128 або 79 октильйонів (79 228 162 514 264 337 593 543 950 336) унікальних комбінацій.
Формат адрес. IPv4-адреса доволі проста, адже складається з чотирьох чисел, розділених крапками, наприклад, 172.16.0.1 чи 192.168.1.1. Оскільки IPv6 передбачає значно більшу кількість потенційних адрес, її формат складніший. Така адреса містить вісім груп по чотири шістнадцяткові символи, розділені двокрапками, наприклад: 2001:0db8:0000:0000:0000:ff00:0042:8329.
Однак для зручності запису можна скоротити послідовність нулів, використовуючи подвійні двокрапки (::), тоді адреса матиме такий вигляд: 2001:db8::ff00:42:8329.
Продуктивність. Порівняно з IPv4, IPv6 забезпечує вищу ефективність обробки пакетів. Це можливо завдяки спрощеній структурі заголовків, відсутності NAT і підтримці таких функцій як Flow Label та QoS.
Щоб краще зрозуміти різницю в продуктивності між IPv6 та IPv4, пропонуємо розглянути карту від APNIC, яка показує середнє значення відносної продуктивності зʼєднань.
Конфігурація. IPv4 підтримує лише ручну конфігурацію або використання DHCP-протоколу для динамічного налаштування адрес. IPv6 використовує більш ефективні методи, зокрема SLAAC, який дозволяє отримувати адресу без необхідності ручного втручання чи підключення DHCP-сервера.
Маршрутизація. IPv4 використовує традиційні протоколи маршрутизації, такі як RIP, OSPF, BGP тощо. Вони й досі широко використовуються, однак їхня продуктивність поступається механізмам маршрутизації IPv6, зокрема OSPFv3, EIGRP, BGP-4 та RIPng.
Підтримка NAT. Робота IPv4 напряму повʼязана з механізмом NAT, адже він допомагає кільком пристроям отримати доступ до інтернету відразу через одну IP-адресу. IPv6 не потребує NAT, оскільки його адресний простір дозволяє призначати кожному пристрою унікальну глобальну IP-адресу.
Швидкість. IPv6 може бути швидшим завдяки оптимізованій маршрутизації та відсутності NAT, що зменшує затримки в обробці пакетів. Попри те, що формат IPv6 складніший за IPv4, сучасне обладнання здатне швидко його обробляти. Швидкість також залежить від інфраструктури й налаштувань мережі, але технологія активно розвивається і її продуктивність у майбутньому лише зростатиме.
Чому IPv6 швидша за IPv4?
Швидкість (час, за який сайт чи додаток виконує дію) і продуктивність (здатність ефективно працювати під навантаженням) критично важливі для кожного бізнесу, адже вони впливають на користувацький досвід і пошукову оптимізацію сайту. Хоч IPv6 може бути швидшим за IPv4 буквально на кілька мілісекунд, для великих корпорацій цей час може вартувати частини їхнього прибутку. Наприклад, компанія COOK збільшила конверсію на 7%, скоротивши час завантаження сайту всього на 0,85 секунди.
Розгляньмо, які особливості цього протоколу дозволять підвищити продуктивність і швидкість вашого сайту:
Ефективна маршрутизація
IPv6 використовує вдосконалені протоколи маршрутизації, які знижують навантаження на мережеві пристрої та підвищують швидкість передачі даних. Завдяки широкому адресному простору, IP шостої версії може не транслювати адреси, що спрощує обробку пакетів, мінімізує затримки й покращує маршрутизацію.
Спрощена обробка пакетів даних
Однією з ключових особливостей IPv6 є оптимізована структура заголовка, яка містить лише необхідні для маршрутизації поля. Менший заголовок знижує навантаження на сервер та дозволяє швидше встановити з’єднання між пристроями. Чого не скажеш про складний заголовок IPv4, необов’язкові поля якого збільшують час обробки пакетів.
Оптимізація великого потоку трафіку
IPv6 має вбудовані технології для ефективного управління трафіком, серед яких QoS та Multicast:
- QoS (Quality of Service) – механізм забезпечення якості обслуговування, який дозволяє визначати пріоритетність трафіку і прискорювати його обробку. Хоча QoS можливий і в IPv4, у новому IP-протоколі він працює ефективніше, оскільки його підтримку закладено в архітектуру протоколу.
- Multicast – групова адресація, яка дозволяє передавати пакети одразу кільком одержувачам без широкомовного трафіку, як в IPv4. Це зменшує навантаження на мережу і прискорює передачу даних.
Відсутність NAT
NAT (Network Address Translation) – це механізм перетворення публічних IP-адрес в приватні та навпаки, який забезпечує доступ до інтернету всім локальним вузлам. Він є необхідним для IPv4 через обмежену кількість унікальних адрес.
IPv6 має практично нескінченний адресний простір, тому протокол NAT йому не потрібен. Це дозволяє мінімізувати затримки, спричинені трансляцією адрес.
Значення IPv6 для пошукових систем і SEO
Мережевий протокол шостої версії активно використовується інтернет-спільнотою, і Google був одним із перших, хто впровадив його у свої сервіси, зокрема Gmail, YouTube, Cloud тощо. Крім того, Google веде статистику щодо використання IPv6 власниками вебсайтів і провайдерами, наголошуючи на перспективності цієї версії інтернет-протоколу.
Хоч Google позитивно ставиться до сайтів, які використовують IPv6, він не є прямим фактором ранжування, тож його наявність не гарантує покращення позицій сайту в пошукові видачі. Однак протокол IPv6 сприяє покращенню інших аспектів, які враховуються пошуковими системами при індексації, зокрема:
- швидкості завантаження сторінки;
- стабільності з’єднання;
- безпеки сайту;
- сумісності;
- доступності сайту.
Де вже використовується IPv6?
IPv6 поступово стає передовою технологією серед користувачів інтернету в усьому світі. Низка популярних сервісів, компаній і провайдерів уже перейшли на цей протокол, покращуючи продуктивність, безпеку та доступність своїх ресурсів.
Серед популярних сервісів і платформ, які впровадили протокол IP шостої версії, варто відзначити:
- Технологічні гіганти. Google, Facebook, YouTube, Microsoft і Apple вже давно підтримують цей протокол.
- Інтернет-провайдери. Оператори інтернет-з’єднання активно переходять на оптичне волокно з IPv6. Серед них — український провайдер «Астра».
- Мобільні оператори. Шостий мережевий протокол забезпечує безперебійне мобільне з’єднання, тому багато операторів, особливо в Європі, США та Азії, використовують його у своїх тарифах.
- Хостинг-провайдери. Хостинг-компанії поступово переходять на підтримку IPv6. Наприклад, ми в HostPro впровадили IPv6 у тарифи віртуального хостингу, VPS та виділених серверів. Тож ви вже можете скористатися перевагами широкого адресного простору, оптимізованої маршрутизації, підвищеної безпеки та швидкої обробки пакетів.
- VPN-сервіси. Деякі VPN-провайдери пропонують перехід на IPv6, який забезпечує краще з’єднання, вищу швидкість й мінімізує витік трафіку. Серед популярних сервісів — NordVPN, Mullvad VPN, Surfshark.
- Інтернет речей (IoT). Цей мережевий протокол має великий адресний простір, що сприяє розвитку технологій IoT. Він дозволяє створювати ефективні програмні рішення й забезпечує безперебійне підключення пристроїв до мережі.
Як перевірити своє підключення до IPv6?
Якщо ви не впевнені, чи підтримує ваш інтернет-провайдер протокол IPv6, ви можете перевірити це на test-ipv6.com. Цей сервіс надає коротку статистику щодо вашої готовності до роботи з новим протоколом. Зокрема, ви зможете дізнатися:
- IPv4- та IPv6-адреси вашого підключення;
- рівень доступу до вебсайтів, які працюють виключно через IPv6;
- чи має ваш DNS-сервер доступ до інтернету через мережевий протокол шостої версії.
Альтернативним варіантом є Google IPv6 Test, який швидко визначає наявність підтримки IPv6 у вашій мережі. Він не надає такої розширеної статистики, як попередній сервіс, зате дозволяє оперативно перевірити доступність сайтів із підтримкою IPv6.
Як підʼєднати IPv6 до вашого сайту?
Щоб забезпечити підтримку IPv6 на своєму сайті, перевірте, чи надає ваш хостинг-провайдер таку можливість. Це можна зробити в панелі керування хостингом. Якщо ви не знайшли відповідної функції, розгляньте варіант переходу на інший хостинг або використання проксі-сервісів.
У HostPro ми забезпечили підтримку IPv6 на тарифах shared-хостингу (Реселінг Хостингу, Cloud Site та CMS-хостинг), а також на віртуальних і виділених серверах. Підʼєднати IPv6 до свого сайту можна двома способами:
- Самостійне налаштування. Технічна підтримка видає IPv6-адресу для сервера, а користувач власноруч налаштовує її роботу.
- Допомога техпідтримки. Наші фахівці попередньо налаштовують і надають вже готовий до роботи сервер.
Незалежно від того, який протокол використовує ваш сайт, у нас ви можете отримати подвійний стек (dual stack). Тобто, ви зможете налаштувати одночасне використання IPv4 та IPv6 протоколів і забезпечити доступність сайту ширшій аудиторії.
Підтримка IPv6 в панелях керування
Можливість впровадження IPv6-адреси залежить від панелі керування, яку підʼєднано на ваш сервер. Серед тих, які офіційно підтримують IPv6:
Якщо ви використовуєте панель, яка не має офіційної підтримки нового протоколу, наші фахівці можуть налаштувати її вручну. Ми вже маємо досвід налаштування CWP та CyberPanel, тож готові допомогти з інтеграцією IPv6 на вашому сервері.
Використання IPv6 для підключення до сервера.
Підсумуємо
Протокол IPv6 поступово стає стандартом сучасної інтернет-мережі. Його впровадження має низку переваг, зокрема ширший адресний простір, швидшу обробку даних завдяки відсутності NAT, ефективнішу маршрутизацію та конфігурацію, що підвищує стабільність мережі.
Наші тарифи хостингу і VPS вже підтримують IPv6, тож ваш сайт одразу буде готовий до роботи з новим інтернет-протоколом. Якщо у вас виникли запитання, пишіть нам на support@hostpro.ua, і ми з радістю на них відповімо.
Можливо, вас зацікавить
Цілі десятиліття маленька піктограма замка перед URL-адресою позначала безпечне з’єднання на сайті. Але останніми...
Раді повідомити, що тепер наші клієнти можуть придбати SSL-сертифікати одразу на 2 або 3...
Якщо є ШІ-сервіси, які генерують контент, то мають бути й ті, які його виявляють....
Наш телеграм
з важливими анонсами, розіграшами й мемами
Приєднатися