cPanel vs Plesk. Битва титанів
cPanel і Plesk – одні з найпопулярніших комерційних панелей управління і водночас дві “конкуруючі фірми”. У цій статті ми поспостерігаємо за батлом титанів та об’єктивно оцінимо переваги та недоліки кожної з них.
По суті, як cPanel, так і Plesk здатні якісно допомогти вам з наступними завданнями:
- Управління доступом по FTP
- Управління доменами. Можна додавати нові доменні імена, налаштовувати їх та керувати ними.
- Управління файлами. Завантаження нових файлів на сервер, управління ними, резервне копіювання і відновлення.
- Бази даних. Налаштування баз даних та управління ними.
- Управління електронною поштою. Налаштування нових акаунтів електронної пошти, управління ними, доступ до веб-пошти, налаштування спам-фільтрів, списків розсилки та пересилання.
- Статистика. Можна контролювати обсяг трафіку, який отримує сервер.
- Безпека. Можна активувати SSL-сертифікат, управляти ключами SSH, користуватися IP-блокувальниками та захищеними паролем каталогами і т.д.
- Альтернативні версії PHP
- Підтримувані веб-сервери – Apache та Nginx
А тепер трохи детальніше про особливості кожного з них.
У лівому кутку рингу – сPanel
cPanel, заснована ще у 1996 році, сьогодні вважається найчастіше використовуваною панеллю управління у світі. Кожні 6 секунд за допомогою сервера cPanel створюється домен, а кожні 14.5 секунд – акаунт хостингу cPanel.
За допомогою cPanel створення, підтримка та оновлення ваших сайтів (усе це можна здійснювати зі стандартного веб-браузера) стають простішими і менш трудомісткими.
cPanel: Завдяки простому веб-інтерфейсу ви можете без проблем контролювати практично кожний аспект вашого сервера.
Оскільки cPanel має і графічний інтерфейс, і WHM (Web Host Manager), можна керувати сервером на будь-якому з них.
Сильні сторони cPanel – всеохопна підтримка
- Репутація, перевірена роками
cPanel народилася у 90-х і за час свого існування заробила солідну репутацію. Більшість користувачів обирають її просто через те, що вони знайомі з нею і впевнені, що це якісний та надійний продукт.
- Підтримка декількох доменів
Користувачі мають можливість керувати кількома доменами в одному інтерфейсі – через WHM (реселерський акаунт) або через cPanel (addon-домени).
- Підтримка сторонніх плагінів
cPanel має чимало плагінів, які значно розширюють її функціонал: інструменти для резервного копіювання, інструменти для SEO, автовстановлювачі скриптів (Softaculous) та багато іншого.
- Підтримка ресурсів та ком’юніті
Ця панель управління надає безліч ресурсів для своїх користувачів: бази знань, форуми спільнот та багтрекери (системи відстеження помилок).
Слабкі сторони cPanel
- Дружить тільки з Linux
Підтримуються тільки open-source CentOS та комерційна Linux ОС. Для користувачів таких дистрибутивів, як Windows та Unix, cPanel, на жаль, не підійде.
- Труднощі з переїздом
Якщо ваш сайт мігрує з одного сервера/хосту cPanel на інший – жодних проблем. cPanel може навіть імпортувати резервні копії з інших популярних панелей, таких як Plesk, наприклад. Однак здійснити зворотній маневр вже не так легко. Наприклад, міграція з cPanel на Plesk, як правило, здійснюється вручну і потребує значної кількості часу та зусиль.
- Незвичайна організація файлів
cPanel створює власне індивідуальне середовище, наприклад, шляхи до файлів чи журнал помилок. Через це пересічний користувач не зможе більш глибоко налаштувати продуктивність сервера – це стосується, наприклад, реалізації HTTP/2. З цим питанням доведеться звернутися до спеціалістів техпідтримки.
У правому кутку рингу – Plesk
Plesk – по суті, єдина панель, яка працює як на Linux, так і на Windows. Панель управління була випущена 2003 року і з того часу отримала прихильність як досвідчених користувачів, так і новачків – по всьому світу встановлено 300 000 серверів з Plesk, а на її базі створено 10 мільйонів сайтів.
У Plesk є 4 рівні входу в систему:
Адміністратор – можна налаштовувати та управляти елементами системи та навіть кількома серверами.
Клієнт – після отримання дозволу сисадміна можна створювати і керувати групами доменів.
Власник домену – передбачається управління одним доменом.
Користувач пошти – можна управляти паролями, фільтрами спаму в інтерфейсі веб-пошти.
Світла сторона Plesk
- Підтримує як Windows, так і Linux-сервери
Як ми вже згадували, ви можете використовувати панель Plesk для управління як Windows, так і Linux-серверами. Це дуже зручно для хостів, шкіл та IT-відділів компаній, оскільки вони можуть впроваджувати одне і те ж програмне забезпечення панелі на обох платформах. Це один з основних секретів популярності Plesk.
- Просунуті інструменти
Plesk містить у собі декілька унікальних та справді корисних функцій, яких немає в інших панелях. Наприклад, просте у використанні інтегроване рішення для білінгу та автоматизації (Business Manager), тож сторонні білінг-інструменти, такі як WHMCS, вже не потрібні.
- Простіший користувацький інтерфейс
Хоча cPanel має хороший графічний інтерфейс, деякі користувачі вважають Plesk краще організованим. Звісно, візуальна привабливість – це питання особистих смаків, тому дехто може з цим і не погодитися.
Темна сторона Plesk
- Один інтерфейс для користувачів та адміністраторів
Тоді як cPanel має окрему панель WHM для адміністраторів серверів, у Plesk такої можливості немає – надається єдиний логін для адміністраторів та користувачів. Тож новачки-адміністратори серверів можуть заплутатися, не знаючи, що деякі дії можуть мати наслідки для всього сервера.
- Резервне копіювання та відновлення
Plesk робить багато речей краще, ніж його конкуренти, але у цій ключовій функції програє. Резервне копіювання та відновлення вимагає чимало вільного місця на диску і здебільшого великих файлів, які потрібно переносити на вторинний сервер.
- Проблеми з безпекою
Попри те, що Plesk в цілому робить велику роботу з виявлення і виправлення вразливостей безпеки, проблем із нею, у порівнянні з іншими панелями, залишається чимало.
Висновки
Як cPanel, так і Plesk на всіх тарифах Turbo VPS, Linux VPS, Storage VPS допоможуть перетворити ваш сервер у повнофункціональну платформу зберігання файлів. Вибір залежить лише від того, якою панеллю зручніше користуватися безпосередньо вам. І, звісно, варто врахувати, яку ОС ви використовуєте – cPanel ідеально підійде для Linux та CentOS, тоді як Plesk – для Windows, Linux (Ubuntu та Debian) і CentOS.
Якщо у вас залишилися запитання, найкраща у світі техпідтримка Hostpro з радістю вам на них відповість. А ще безкоштовно продіагностує, налаштує й оновить панель управління та допоможе з установкою сервера.
Можливо, вас зацікавить
Разом з новою версією WP Toolkit 6.4 світ побачив і адон для cPanel WP...
Зовсім нещодавно у версіях cPanel v116 і v110 LTS зʼявилися нові чудові продукти –...
Друзі, останнім часом нашим клієнтам надходять фішингові листи з інформацією, нібито дискова квота користувача...
Наш телеграм
з важливими анонсами, розіграшами й мемами
Приєднатися