Моніторинг доступності сайту: що таке аптайм і навіщо він потрібен

Що таке аптайм сервера і в чому вимірюється

Аптайм – час безперервної роботи системи. Сюди належить період від завантаження до зупинки роботи сервера (вимірюється у відсотках.) Вимірювання відбувається щодо певного періоду (наприклад, року).

Гарантований аптайм більше 99.999 практично недосяжний.

99.9% uptime – це 8 годин 45 хвилин 36 секунд не роботи в рік (31536 секунд)

99.99% uptime – 52 хвилин 33 секунди не роботи на рік (3153.6 секунд)

99.999% uptime – 5 хвилин 15 секунд не роботи в рік (315.36 секунд)

99.9999% uptime – 31 секунда не роботи в рік (31.536 секунд)

Звичайно дата-центрів з показником 100% не існує, оскільки в ці відсотки закладаються як планові технічні роботи по оновленню обладнання (або перезавантаження), так і позаштатні ситуації на майданчиках не залежать від компанії, тому навіть такі компанії як Google, Yandex, Microsoft і Yahoo не гарантують 100% uptime.

На показник аптайму першочергово варто звертати увагу при виборі хостинг-провайдера. Прийнятним вважається показник 99,9%.

Вибрати хостинг досить складно. Оскільки передбачити аптайм практично неможливо.

Дізнатися даний параметр можна безпосередньо у хостера, але не у всіх ця інформація публікується і/або є правдивою. Тому існують майданчики, які тестують роботу сайтів на серверах і публікують рейтинги хостинг-провайдерів за uptime.

  Чому такий критичний показник uptime і на що він впливає?

Трафік – чим довше недоступний сайт, тим ймовірніше, що відвідувачі та клієнти знайдуть конкурентний сайт з кращими показниками.

Ранжування в пошуковій видачі – пошукові системи враховують uptime при індексації. А також пошукові роботи перевіряють сайти в топі на видачу, і якщо у вашого сайту низький аптайм, позиція вашого ресурсу буде знижена, і у нього не буде шансів займати високі пошукові позиції.

Для інтернет-магазинів, новинних сайтів і форумів дуже важливо постійно знаходиться в мережі. Адже від роботи сайту залежить прибуток і кількість постійних клієнтів.

Не варто забувати про те, що ресурс може бути недоступний через брак ресурсів. Тому вибирайте собі тариф з запасом оперативної пам’яті.

 Причиною також може стати DDoS-атака, тому рекомендуємо вибирати хостинг з захистом від DDoS або підключати додаткові сервіси.

Оскільки питання доступності сайту стоїть гостро, сервісів для її моніторингу велика кількість.

Популярні сервіси моніторингу доступності сайту:

  • Host-tracker.com– платний сервіс (є безкоштовний тариф з перевіркою кожні півгодини на два сайти), доступний 30-ти денний тріальний період, запропоновані 4 тарифи.

 Здійснює крім моніторингу аптайму, перевірку швидкості завантаження, перевірку домену на наявність в чорних списках, наявність SSL-сертифікату. 

Інформування може відбуватися на пошту, Skype, Telegram або по смс.

  • Pingdom.com – популярний сервіс. Крім uptime проводить інші корисні моніторинги: швидкість завантаження веб-ресурсів, перевірка доступності сайту з різних дата-центрів.

Зручний тим, що моніторинг відбувається кожну хвилину. В разі недоступності ресурсу, ви отримуєте повідомлення про це на вашу пошту. Є двотижневий тріальний період.

  • Monitorus.ru- досить широкий функціонал, проводить перевірки баз даних, антивірусне сканування, перевірку ресурсів сервера, домену та ssl-сертифіката, присутність в чорних списках, час відгуку сайту.

Інформування поштою, смс, Telegram, FB Messenger і Skype. 

У сервісу немає фіксованої вартості тарифів, оплата відбувається по факту перевірки. Середня вартість 6 доларів в місяць (500-600 рублів).

  • Site24x7.com – є 30-денний тріальний період, 4 тарифних плани від 9 до 449 доларів на місяць. Як і у попередніх з основних функцій: загальний моніторинг сайту (HTTP / HTTPS) і його продуктивності, перевірка домену і ssl-сертифіката, перевірка доставки пошти, наявність в чорних списках, DNS Server Monitoring і Ping Monitoring.
  • Ping-admin.ru – з можливостей на даному ресурсі: контроль терміну дії SSL-сертифікатів і доменів, антивірусна перевірка, моніторинг SEO-посилань.

Тарифної лінійки немає, оплата відбувається з балансу за кожну операцію. Після реєстрації вам буде нараховано 1 долар для використання. Вартість моніторингів кілька центів. 

Оповіщення по SMS, email, Skype, Viber, Telegram.

Висновок:

Для безперебійної роботи й можливості зростання сайту, потрібно вибирати надійного і якісного хостинг-провайдера. Крім цього важливо стежити за доступністю сайту в мережі. На допомогу в цьому прийдуть безкоштовні або платні сервіси моніторингу.

Якщо у вас виникнуть питання або знадобиться допомога, звертайтеся до нашої цілодобової тех.підтримки, ми з радістю вам допоможемо.