🏡 Інтелектуальна власність домену

Що таке інтелектуальна власність? Розуміння дуже широке, але в загальному сенсі – це особисті права автора на результат його власної інтелектуальної діяльності: комбінації слів, ідей, схем, алгоритмів, структур, рішень, іменувань і так далі. Інтелектуальну власність можливо закріпити на законодавчому рівні, завдяки чому подальше використання придуманого або розробленого буде можливо тільки з дозволу самих авторів – це називають авторським правом.


У веб-світі права на інтелектуальну власність стали більш актуальні, ніж у повсякденному житті: якщо зупиняти створення різної продукції, яка порушує авторське право ще можна, то контролювати увесь інтернет-простір дуже складно: раз у раз відбувається різного роду плагіат, створення подібних ідей, використання написаних кимось звуків та мелодій, і запозичення вже існуючих рішень – в будь-якій сфері, включаючи і доменні імена. При реєстрації доменного імені, якщо воно не порушує вже існуюче авторське право будь-якої компанії або фізичної особи, новий домен стає об’єктом авторського права, юридично схожим по праву з товарним знаком (ТМ).

ТМ HBO

Різниця полягає в тому, що ТМ реєструється в певній країні і діє на певну групу товарів, продукції або послуг, а домен працює по всій земній кулі, оскільки розміщений за посиланням сайт може включати інформацію про компанію або фізичну особу, а не тільки дані про певну продукцію.

Доменне ім’я – об’єкт інтелектуальної власності

Домен – це відображення фізичної особи або компанії, кому належить ім’я. Створення правильного, лаконічного і вдалого домену може зайняти чимало фантазії: він повинен бути короткий та читабельний, і в той же час відображати ціль та назву сайту. Дуже важливо створити ім’я, яке буде індивідуалізувати сферу діяльності, представляти бренд і виділяти його зі списку схожих ресурсів.

Щоб підтвердити авторське право, доменне ім’я повинне відповідати наступним пунктам:

  • домен повинен бути зареєстрований на ім’я реальної людини, яка зможе підтвердити це документально;
  • комбінація слів і / або цифр в домені – унікальна;
  • у власника є відповідний договір про право на адресу (за бажанням клієнта, нашою компанією видається сертифікат на фірмовому бланку з мокрою печаткою, який підтверджує реєстрацію домену);
  • нікому іншому, крім як єдиному власникові, не передавалося право користування доменом;
  • зареєстрований домен має ринкову вартість, яку сплатив власник і має на це відповідні чеки / квитанції.

Оформлений договір між реєстратором та компанією, яка реєструє домен, може в подальшому використовуватися власником для захисту своїх прав.

Домен – ваша власність на оплачений період. Як відомо, у кожного доменного імені є термін реєстрації – від 1 року і більше, деякі домени можуть реєструватися до 10 років. Якщо по закінченню терміну реєстрації домен не буде продовжений, він перейде в статус Redemption Period (період відновлення), а після – у вільний доступ. Не продовживши домен, ви втратите всі права на нього – як інтелектуальні, так і юридичні, а ім’я стане доступним для всіх охочих. Детальніше про терміни життя доменів можна дізнатися з нашої статті про період життя доменів.


Знаючи свої права, ви з легкістю зможете захистити доменне ім’я і своє право на нього, якщо це буде потрібно. Головне – реєструйте домени у перевірених постачальників послуг, щоб з юридичної точки зору ви завжди могли отримати потрібні документи від свого реєстратора, що підтверджують права власності на домен. До речі, придбати домен ви завжди можете у нас – ось тут, на відповідній сторінці.